X
تبلیغات
 . - انجمن های فعال در کانون فرهنگی تربیتی فضیلت گله دار

انجمن های فعال در کانون فرهنگی تربیتی فضیلت گله دار

1-        ۱. انجمن نجوم

2-       ۲. انجمن ادبی

3-      ۳.  انجمن جوانه ها

4-      ۴.  انجمن اهل بیت

5-       ۵. انجمن یاران طبیعت

6-      ۶.  انجمن هنر

7-      ۷.  انجمن فناوری و اطلاعات

8-      ۸.  انجمن ورزشی

انجمن در کانون گروه داوطلب از دانش آموزان دوره ی سنی پیش دبستانی راهنمایی،متوسطه و پیش دانشگاهی که در زمینه های مورد علاقه در کانون فرهنگی تربیتی سازماندهی می شوند و ضمن پژوهش،بحث و بررسی گروهی در موضوعات و اجرای پروژه های تخصصی به برنامه سازی و اجری برنامه های عمومی مناسبتی ی پردازد و مسئولیت اداره ی بخش های کانون را به عهده می گیرد.

روش فعالیت انجمن ها در کانون:

در ایام سال تحصیلی تمام انجمن های کانون طبق برنامه ی از پیش تعیین شده که از طریق بخش نامه به مدارس فرستاده می شود تا مدارس مربوط زمینه ی شرکت دانش آموزان در کلاس ها را فراهم نمایند. در یکی از ایام هفته به مدت شش ساعت در کانون مشغول انجام فعالیت هستند،این انجمن ها زیر نظر مربیان متخصص و توانمند اداره می شوند و در خلال فعالیت،برنامه های متنوع و آموزشی مسابقه،سرگرمی نیز مطابق انجمن های مربوط صورت می گیرد.

یشترین فعالیت انجمن ها در ایام تحصیل انجام می گیرد،ضمن اینکه بعضی از این انجمن ها در تابستان یعنی ایام فراغت از تحصیل نیز مشغول به کارند.

فصل دوم فعالیت های کانون فرهنگی تابستان است.تبلیغات کلاس های تابستان در خرداد ماه هر سال انجام می شود و در اول تیر ماه  همان سال کلاس های تابستان شروع می شود و تا پایان مرداد ماه ادامه پیدا می کند.

کلاس های اوقات فراغت تابستان به شرح زیر می باشد.

1-       کلاس های قرآن و احکام

2-       کلاس های آموزشی: کامپیوتر ، تقویتی زبان ، کنکور

3-       کلاس های هنری : خیاطی،نقاشی،گلدوزی،قالی بافی،تابلو فرش،تابلوهای سه بعدی

فهرست اقدامات انجام شده ی کانون فرهنگی تربیتی فضیلت در سال 91-90

الف ) تشکیل انجمن ها             

این انجمن ها  با هدف ارتقای سطح دانش و مهارت اجتماعی ، توأم با تفاهم و همکاری و بر اساس روابط انسانی  وهمچنین و شکوفایی استعدادها و تقویت وتحکیم   آگاهی و نوآوری های تخصصی و تقویت شخصیت و خود باوری و رسیدن به مهارت حل مسأله  و تسهیل جامعه پذیری و قبول مسؤولیت  تشکیل گردید.

 

انجمن های فعال کانون فرهنگی تربیتی فضیلت گله دار

1-   انجمن جوانه ها

2-  انجمن نجوم

3- انجمن طبیعت یاران

4- انجمن محبان اهل بیت

5-  انجمن ادبی

6- انجمن هنری

7- انجمن ورزشی

1- انجمن جوانه ها :

در کانون فرهنگی فضیلت گله دار در روز یکشنبه با مربیگری  خانم دانشور برگزار می شود.

با توجه به این که روحیه دانش آموزان بسیار حساس ولطیف است وبیش از هر چیز نیاز به شاد بودن دارند؛ کانون فرهنگی فضیلت سعی نموده برنامه هایی شاد برای دانش آموزان مقطع ابتدایی فراهم آورد .

برنامه هایی از قبیل :

1-   ورزش

2-  قصه گویی

3- نقاشی

4- پخش برنامه های شاد

5-  برگزاری مسابقه

6- اهدای جوایزی به برندگان

برنامه ها از ساعت 9 شروع ودر ساعت 11:30خاتمه می یابد.

2_ انجمن نجوم:

فعالیت های انجمن نجوم در سه مقطع ابتدایی ,راهنمایی ومتوسطه زیر نظرمربی خانم برزگر انجام    

می گیرد.

هدف از برگزاری کلاس های انجمن نجوم آشنایی هر بیشتر دانش آموزان با پدیده های نجومی ,ستارگان وسیارات و...است.

در ابتدای هر دوره توضیحاتی در مورد تفاوت های سیارات وستارگان ارایه می شود و اصطلاحاتی مانند سحابی ,صورت فلکی,شهاب سنگ وقمر برای دانش آموزان توضیح داده می شود.

پس در زیر آسمان نما با بیشتر صورت های فلکی نیمکره شمالی آشنا می شوند واسلایدهایی در این زمینه نمایش داده می شود. کتابخانه این انجمن حاوی انواع کتاب ها ومجلات نجومی وسی دی های آموزشی است که در اختیار علاقمندان قرار میگیرد. در پایان هر دوره تئوری دانش آموزان با ساختار تلسکوپ آشنا می شوند وبه سؤالات آن ها پاسخ داده می شود.

3 - انجمن طبیعت یاران:

انجمن طبیعت یاران برای اولین بار در کانون فرهنگی تربیتی فضیلت کار خود را آغاز کرد و با استقبال خوبی از طرف دانش آموزان مورد توجه قرار گرفت .

هدف  انجمن طبیعت یاران آشنایی دانش آموزان با محیط زیست وراههای مبارزه با آلودگی های محیط زیست وحفظ آن می باشد.

از آبان ماه 90 فعالیت های دانش آموزان سه مقطع ( ابتدایی- راهنمایی ومتوسطه )مدارس منطقه گله دار براساس هفته ای یک مدرسه روزهای چهارشنبه در کانون فرهنگی فضیلت با مربی گری خانم فرامرزی آغاز شد وادامه دارد .

فعالیت های انجام شده :

1-   فعالیت های تئوری :

الف ) آشنایی دانش آموزان با بذر گیاه وقسمت های تشکیل دهنده ی آن وچگونگی رشد بذر در خاک وعمق مناسب برای کاشت هر بذر وچگونگی انتقال بذر برای رشد در جاهی مختلف

ب ) آ شنایی دانش آموزان با انواع گیاهان دارویی و فواید وخواص هر کدام مانند:گل بابونه , گل گاوزبان , گل ختمی و...

ج ) آ شنایی دانش آموزان با قارچ خوراکی و ارزش غذایی آن و نمایش  CDپرورش قارچ صدفی به صورت ساده 

د ) آموزش روش های مختلف گیاه مانند قلمه زدن ,خواباندن ,گرفتن پاجوش وتقسیم  ریشه و کاشت بذز

ه ) آموزش انواع روش های بازیافت زباله به ویژه زباله های خانگی برای تهیه ی کود گیاهی (کمپوست) برای حفظ محیط زیست وتهیه ی کود کشاورزی

و ) شناخت جانوران و حشراتی که در خاک زندگی می کنند و فایده ی آن ها برای کشاورزی

2- فعالیت های عملی :

در فضای سبز کانون انواع مواد مغذی گیاه مانند ماسه ,کود حیوانی و گیاهی ,خاک باغچه عملاً به دانش آموزان آموزش داده می شود و هر کدام را به نسبت معین ترکیب می کنیم و پس از ریختن مقداری سنگ ریزه در ته گلدان  آن ها را در گلدان می ریزیم و انواع روش های کاشت گیاه را عملاً به دانش آموزان نشان داده می شود و هر یک از دانش آموزان با پر کردن یک گلدان شروع به کاشت گل می کنند.

2-  فعالیت های خارج از کلاس :

الف) انواع بذر گل به دانش آموزان داده می شود که همراه خود به خانه برده و آن را در گلدان کاشته و جلسه بعد همراه خود بیاورند .

ب ) تهیه کمپوست توسط دانش آموزان در خانه

تهیه ی انواع گیاهانی که به روش پا جوش , قلمه زدن و تقسیم ریشه رشد می کنند توسط دانش آموزان در خانه

4 - انجمن ادبی:

انجمن شعر وادب باران در مرکز کانون فرهنگی تربیتی گله دار با تعدادی از اعضای علاقه مند به شعر و ادب و داستان شروع به کار کرده است  که اعضای این انجمن از چند گروه سنی وچند مقطع تحصیلی متفاوت از قبیل : هنر آموزان راهنمایی , متوسطه , دانشگاه وتعدادی از همکاران فرهنگی تشکیل می شوند.

در این انجمن نقد وبررسی اشعار شاعران حاضر در انجمن وشاعران برتر کشور انجام می شود .

تعدادی از کتاب های کار بردی در زمینه شعر و داستان و...معرفی شد که بتواند راهگشای مشکلات اعضا باشد.برگزاری مراسم شعر خوانی و مشاعره همچنین کمک به شکوفایی استعدادهای نهفته علاقه مندان توسط دبیر انجمن ( خانم افسانه صالحی ) انجام می شود .

5- انجمن محبان اهل بیت ( علیهم السلام ):

انجمن محبان اهل بیت تلاش دارد که فضای آموزشی آموزشگاه ها و دانش آموزان را بیشتر با آموزه های دینی آشنا سازد وبیشتر فعالیت های این انجمن در مدار س انجام می شود .و همچنین این انجمن به مناسبت های مختلف مذهبی اعم از مولودی ها و عزا داری ها مراسم جشن و عزاداری در مدارس و کانون برای دانش آموزان برگزار می کند . این فعالیت ها توسط مربی پرورشی هر مدرسه زیر نظر مربی انجمن آقای سید جعفر جعفری انجام می شود.

6- انجمن هنری :

هدف از تشکیل این انجمن آموزش خط به همکاران  و دانش آموزان می باشد. این کلاس در روز های شنبه و دوشنبه هر هفته بر گزار می شود . آموزش خوش نویسی در دو گرایش تحریری و نستعلیق اجرا می شود :

آموزش به هر هنرجو  انفرادی است  به این صورت که هر فرد سرمشق می گیرد و تمرین می کند و در جلسه بعد،  اشکالات توسط مربی گرفته می شود وسرمشق جدید به هنرجو داده می شود.

 

 ب ) تشکیل کلاس آموزش  زبان خارجی در مقطع ابتدایی :

این انجمن در مدارسی که آمادگی خود را برای تشکیل کلاس آموزش زبان اعلام کردند تشکیل داد .

مدارسی که اعلام آمادگی کردند به قرار زیر می باشد :

1-مدرسه حر ریاحی اسیر 2- وحدت دهنو 3- ایمان فال 4- اعتصام هورمه 5- شهید حسینی دارالمیزان 6-شهید آبستان کوری بلند

ج ) تشکیل کلاس کامپیوتر :

انجمن رایانه وفن آوری اطلاعات کانون یک دوره آموزش مقدماتی کاپیوتر هفته ای دو جلسه در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به مربی گری آقای حیدری برای همکاران فرهنگی برگزار کرده است که با اتمام یافتن این دوره در نظر دارد که دوره پیشرفته آن را نیز برگزار کند.

د ) برگزاری مسابقات :

1- در تاریخ 22/9/90مسابقه ی خطاطی به مناسبت ایام عزاداری ابا عبدالله( علیه السلام) برای دانش آموزان و همکاران فرهنگی توسط انجمن هنری برگزار کرد و اسامی برندگان به مدارس ابلاغ شد.

2- مسابقه ی عکس عاشورایی به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان توسط انجمن محبان اهل بیت (علیهم السلام ) برگزار شد و اسامی برگزیدگان به مدارس ابلاغ شد.

3- مسابقه ی خطبه ی غدیر

4- مسابقه ی لحظه به لحظه با مباهله

و) برگزاری جشن ومراسم به مناسبت های مختلف :

1- در تاریخ 19/8/90 جشنی به مناسبت عید سعید غدیر خم توسط انجمن محبان اهل بیت برگزار شد.

2- در تاریخ 5/9/90مراسم عزاری به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان برگزار شد که در این مراسم نوحه خوانی وزنجیر زنی توسط دانش آموزان اجرا شد.

     3- تهیه ی بروشور در مورد عاشورا وارسال به مدارس